• Charakteristika školy

Základná škola, Mierové námestie 255/27 je plnoorganizovanou školou s 11 triedami 1. stupňa a 12 triedami 2. stupňa. Škola je umiestnená v okrajovej severnej časti mesta, z ktorej navštevuje školu väčšina žiakov. Vzdeláva približne 480 detí s priemernou naplnenosťou tried 22 žiakov. Tvorí ju 5 murovaných budov. Priestory školy sú oddelené pre žiakov I. a II. stupňa základnej školy. V samostatnej budove je situovaná telocvičňa s príslušenstvom, v ďalšej budove sa nachádza kuchyňa s jedálňou a školské dielne. Areál základnej školy je napojený na príslušné mestské inžinierske siete. Vykurovanie je zabezpečované cez výmenníkovú stanicu z mestskej plynovej kotolne. Teplú  vodu tvorí systém bojlerov.                                         Pre I. stupeň základnej školy sú vyčlenené priestory v dvoch zateplených budovách so vstavanou strednou časťou a plastovými oknami. Okrem učební, kabinetov, zborovne sa tu nachádzajú aj zariadenia pre osobnú hygienu. Šatne pre deti sú situované na chodbe na prízemí. Sú vybavené zodpovedajúcim zariadením pre odkladanie odevov a obuvi detí. Priestory pre II. stupeň základnej školy sú situované v hlavnej budove. Ide o 3-podlažný zateplený murovaný objekt s vymenenými plastovými oknami. Na oknách v triedach sú žalúzie proti oslňovaniu. Šatne pre žiakov sú situované v suterénnych priestoroch. Na opačnom konci suterénu má údržbársku dielňu a kanceláriu školník. Na 1. nadzemnom podlaží (prízemí) je situovaná kancelária riaditeľky školy a sekretariát školy, kancelária zástupkyne riaditeľky pre II. stupeň, zborovňa, WC, chodba a  3 triedy. Na 2. podlaží vľavo sa nachádza odborná jazyková učebňa, triedy a kabinety. Na 3. podlaží sú situované 2 odborné počítačové učebne s počítačmi rozmiestnenými pri obvodových stenách a pod oknami,  2 triedy, 1 odborná učebňa – čitáreň so študovňou, kabinety, hygienické zariadenia. Priestory školy sú dostatočné, svetlé, čisté a esteticky upravené.

Telocvičňa  Na telovýchovnú činnosť žiakov je k dispozícii telocvičňa s náraďovňou a šatňami pre žiakov. Šatne sú oddelené pre obe pohlavia a súčasťou šatní sú i sprchy pre žiakov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bojniciach schválil prevádzkový poriadok telocvične rozhodnutím zo dňa 15. 4. 2008 pod číslom B/2008/00738-HDM/2789.

Školská jedáleň a kuchyňa Súčasťou stravovacej prevádzky sú i kancelária vedúcej školskej jedálne, miestnosť pre upratovačku a zariadenia na osobnú hygienu žiakov pri jedálni. Jedáleň pre žiakov i pedagógov  má stoličkovú kapacitu cca 84 miest. Je zabezpečený oddelený výdaj pokrmov od príjmu použitého stolového riadu. Vybavenie kuchyne technologickým zariadením je zodpovedajúce pre daný typ stravovacieho zariadenia. Na prízemí pod jedálňou sú situované školské dielne, ktoré sa však už využívajú na výučbu žiakov menej ako v minulosti. Okrem toho je tu aj jedna miestnosť ako športovo-relaxačné centrum a dobre vybavené miestnosti – školské kluby, ktoré slúžia pre pobyt niektorých žiakov I. stupňa pred a po vyučovaní.

Úspešným zapojením  do schvaľovacieho procesu čerpania finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja  sa škola v spolupráci so zriaďovateľom dočkala   v mesiacoch júl - november 2010 realizácie  projektu na rekonštrukciu budovy školy (výmena drevených okien za plastové, zateplenie obvodových múrov a všetkých vstupných otvorov do budov školy, zateplenie strechy). Do budúceho obdobia sa stáva projekt dlhodobým z hľadiska jeho dopadu na celkové podmienky vzdelávania a šetrenie finančných prostriedkov na prevádzku úsporou energií. Škola získala novú počítačovú miestnosť, jazykové laboratórium, čitáreň so študovňou, ktorá bude dopĺňaná ďalšími titulmi najmä odbornej literatúry. Po celkovej realizácii projektu sa skvalitnil a rozšíril vyučovací proces o nové aktivity vďaka revitalizácii priestorov, ktoré sú efektívnejšie využívané. Celková modernizácia školského zariadenia a renovácia učební vedú žiakov a učiteľov k modernému spôsobu vzdelávania a motivujú ich k podávaniu väčších výkonov pri štúdiu.

Silné stránky našej školy

-  veľmi dobrá úroveň vzdelávacieho procesu - úspechy žiakov školy vo vedomostných a športových súťažiach, úspešnosť žiakov v mimoškolskej činnosti

-  moderné vybavenie odborných učební, zavádzanie inovačných metód a foriem práce,

-  fungujúca tímová práca učiteľov, vysoká odbornosť vyučovania,

-  záujem učiteľov o ďalšie vzdelávanie,

- skvalitnenie vyučovania zriadením odborných učební

-  športový areál - multifunkčné ihrisko a bežecká dráha s umelým trávnatým povrchom,

-  spokojnosť rodičov s poskytovanými službami - záujem zapísať dieťa do našej školy,

-  bezpečnosť prostredia, dobrý vzťah učiteľov k svojim zákazníkom,

-  dobrý imidž školy,

-  spravodlivý prístup učiteľov k žiakom,

-  pozitívna klíma školy, dobré vzťahy medzi zamestnancami školy

-  zviditeľňovanie výsledkov práce školy - vlastná aktualizovaná internetová stránka   (www.zsmnha.edupage.org),

- starostlivosť o majetok školy, estetický vzhľad interiéru aj exteriéru,

-  existujúce tradičné aktivity,

-  dobrá spolupráca so zriaďovateľom a mestskými inštitúciami a radou školy,

-  zaujímavá výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD,

-  zrekonštruované budovy školy,

-  Virtuálna knižnica, Datakabinet, digitálna knižnica - služby pre pedagógov a žiakov.