Vážení rodičia,
Z personálnych dôvodov, bude dňa 17.12.2021 (piatok) Školský klub detí v prevádzke do 15.00 h. Prosíme Vás o včasné vyzdvihnutie detí z ŠKD.
Za pochopenie ďakujeme.
Vážení rodičia,
Z personálnych dôvodov, bude dňa 17.12.2021 (piatok) Školský klub detí v prevádzke do 15.00 h. Prosíme Vás o včasné vyzdvihnutie detí z ŠKD.
Za pochopenie ďakujeme.
Deti deťom
Každý rok sa zvykne naša škola zapojiť do rôznych charitatívnych aktivít. Tento rok pred Vianocami oslovila dobrovoľnícka organizácia Krekáč náš žiacky parlament, aby sa zapojil do výzvy VIANOČNÁ LÁSKA. Jej cieľom je potešiť deti z Centra pre deti a rodiny darovaním vianočného balíčka plného prekvapení. Žiaci 2.stupňa ani chvíľu neváhali a v rámci tried vytvorili celkom 11 vianočných balíčkov. Vložili do nich nielen sladkosti, hračky, školské potreby či kozmetiku, ale aj kúsok detského srdca, ktoré na Vianoce netúži potešiť len seba, ale aj iných. A presne tak to má byť.
Od myšlienky k realizácii alebo... ako sme budovali MODERNEJŠIU ŠKOLU
Písal sa máj 2021, keď pani riaditeľka prišla s ponukou zapojiť sa do projektu Modernejšia škola. Možnosť získať od štátu finančnú dotáciu na modernizáciu vnútorných priestorov školy nás oslovila, a tak sme, inšpirovaní najmä potrebami žiakov, navrhli obnovu 5 priestorov:
– učebne, kde sa špeciálna pedagogička venuje žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- knižnice, ktorá má dýchať domácou pohodou a farebným svetom fantázie,
- miestnosti spolupráce, kde by deti mohli dosahovať svoje bádateľské ciele spoločne,
- reprezentatívnu zelenú zónu v hlavnej budove školy, ktorá vystihuje podstatu prívlastku Ekoškola,
- farebnú oddychovú zónu na 2. poschodí hlavnej budovy, v ktorej si žiaci s rôznymi záujmami nájdu vždy svoj oddychový kútik.
A hoci sme naše predstavy pretavili len do jednoduchých nákresov so sprievodným slovom, verili sme, že by sa odbornej komisii mohli zapáčiť. A veru sa zapáčili. Spomedzi 1845 uchádzačov bola naša škola jednou zo 144 úspešných. A tak sme sa mohli tešiť z dotácie takmer 30 000 €.
Po mesiacoch intenzívnych príprav naše predstavy v septembri začínali dostávať reálnu podobu. Tešili sme sa z každého kúska, ktorý postupne zaplňoval či vynovoval prázdne či staré miesta. A dnes...dnes už vidíme výsledok svojej práce – nielen veľkú krásu, ale i radosť detí, ktoré v priestoroch (aj keď v obmedzenom režime) rady trávia chvíle. Plánované slávnostné otvorenie sme síce museli odložiť kvôli obmedzeniam, veríme však, že sa k nemu po zlepšení situácie vrátime. Zatiaľ môžete do nášho nového školského sveta nahliadnuť aspoň prostredníctvom fotografií. Tak „vstúpte“ a tešte sa spolu s nami z úspechu, ktorý sa dá dosiahnuť hlavne vďaka láske k deťom a dobrej spolupráci celého realizačného tímu.
Deti v školskom klube si nezabudli ani tento rok prichystať čižmičky, do ktorých im priniesol sladké balíčky. Ďakujeme sponzorovi Nestlé Slovensko, Prievidza.
Celý kraj sťa striebro svieti,
príď Mikuláš, prosia deti.
Chytro sadaj na sane,
v školičke ťa čakáme!
A Mikuláš prišiel! Na sviatok svätého Mikuláša sme ho v priestoroch 1. stupňa mohli stretnúť spolu s anjelom, čertom, vianočným škriatkom a pridala sa aj Marfuška. Sprievod prinášal do tried radosť, tanec, zábavu a vianočnú atmošku. Odmenil žiakov cukríkmi, sladkosťami a veselou náladou. Nech dobro a láska v srdci vydrží nám na Severe minimálne do Vianoc!
Tesne pred sladkým mikulášskym dňom si žiaci turistického krúžku pod vedením p. uč. Vaškovej vyšli na Kňazov vrch. A hoci tento vŕšok už zdolali niekoľkokrát a cestu naň dobre poznajú, prechádzka v prírode je pre nich vždy neopakovateľným zážitkom. A zvlášť, keď sa lúky i lesy zabelejú a vo vzduchu pomaly, ale isto cítiť Vianoce.
Pri výbere školy, prosím, počítajte s tým,
„na severe“ čaká na vás jeden super tím
Každý perfektný nápad by bez ľudí, ktorí mu pomôžu „ožiť“, zostal stratený. To my v škole dobre vieme. A rovnako dobre vieme, že ak ho chceme pretaviť do krásnej realizácie, dokážeme to iba spoločne. A tak to bolo aj v prípade nápadu vytvoriť videokalendár naplnený aktivitami, ktoré naši žiaci zažívajú počas celého roka. Kolegyne z 1. stupňa sa opäť spojili ako správne sestry v akcii. Vymysleli jednotlivé časti, zorganizovali a pripravili deti a podali 100%-ný výkon. Tak nech je náš „SEVERÁCKY KALENDÁR“ venovaný handlovským predškolákom ako mikulášske prekvapenie nielen potešením srdca, ale aj ďalším dôkazom toho, že SPOLU A Z LÁSKY K DEŤOM dokážeme vždy najviac.
Ošéfovala: p. zástupkyňa Janka Polerecká
Kamera, réžia, strih: Michaela Lachová
Dizajn a sponzorstvo kalendáru: Ján Beránek
Texty básní: Janka Matiašková, Miška Lachová, Andrejka Bajánová, Olinka Köszegyová, Renátka Doletinová, Miška Čisárová, Alenka Vašková, Norika Buterinová, Katka Ivaničová
Pomáhali: Anka Hertlíková, Miro Macko, Janka Veselá a Slávka Brayerová
Vážení rodičia!
Na základe rozhodnutia RÚVZ v Bojniciach sa budú od pondelka 06. 12. 2021 do piatku 17. 12. 2021 žiaci druhého stupňa vyučovať dištančnou formou. Upravený rozvrh bude zverejnený na stránke školy v sobotu 04. 12. 2021. Nakoľko je online vyučovanie povinné pre všetkých žiakov, prípadnú absenciu na hodinách je potrebné ospravedlniť triednemu učiteľovi.
Vyučovanie na prvom stupni bude prebiehať bez zmeny prezenčnou formou.
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna šikovná trieda.
A v tej triede, kde sa vzala, tu sa vzala, odrazu vám hlina stála!
Zruční žiaci nelenili a hlinu hneď využili.
Dobre sa s ňou zabavili, anjelikov vytvorili.
Práca však to ťažká bola, lebo hlina nie je smola.
Nelepí sa len tak ľahko a musí aj stvrdnúť krátko.
Dozdobiť a pridať vlásky a zo srdca kúsok lásky.
A tak z hliny pre najdrahších vznikol anjel najcennejší.
(Ďakujeme šikovnej mamičke, ktorá pre deti pozháňala kokosové vlákno na vlásky).
Keďže sa nedá navštíviť Krajská hvezdáreň a planetárium Maximilána Hella v Žiari nad Hronom, vytvorili si naši štvrtáci na tému VESMÍR aspoň krásne projekty. Niektorí klasicky na papier, iní formou prezentácií. A tam, kde priložili ruku k dielu aj rodičia, sa tvorcovia mohli tešiť aj zo spoločne strávených chvíľ v rodinnom kruhu.
Podobu či predstavu Matúša Čáka Trenčianskeho, Trenčiansky hrad, Matúšovu vežu či rôzne historické udalosti súvisiace s touto významnou historickou osobnosťou mali za úlohu zobraziť súťažiaci v rámci súťaže Matúšov štetec. Tú tento rok zorganizovalo Trenčianske múzeum pri príležitosti 700. výročia smrti tohto panovníka prezývaného aj „Pán Váhu a Tatier“. A tak, hoci je už stovky rokov po smrti, predsalen v novembri 2021 na chvíľu opäť „zavládol“. A to v predstavách a následne vo výtvarnej tvorbe našich talentovaných žiakov 5-8. ročníka. Nádherné práce poputovali do Trenčína a my veríme, že sa v rámci súťaže nestratia.
Prosíme rodičov, aby si skontrolovali platby za stravu za mesiac december. Momentálne už má byť uhradená s variabilným symbolom 1221.
Ďakujeme!
Obklopuje nás zo všetkých strán. Umelohmotný, papierový, sklenený, či kovový odpad. Deti zo školského klubu sa porozprávali o dôležitosti jeho triedenia a zároveň sa dozvedeli o rôznych spôsoboch opätovného využitia týchto surovín. Žiaci si priniesli z domu odpadový materiál, aby z neho využitím svojej fantázie a šikovnosti vytvorili veselé zvieratká. Plastová fľaša sa zmenila na pichľavého ježka, farebnú korytnačku, sivú myšku aj fúzatú mačku. Všetkých rozveselil nadrozmerný vták Papák. Z rolky toaletného papiera či obalu z vajec deti vykúzlili celú zoologickú záhradu.
A pretože sa mrazivými ránami hlási pani zima, z mliečnych škatúľ vyrobili kŕmidlá pre vtáčiky. Vyrezali v nich otvory, ozdobili prírodným materiálom, naplnili semienkami a rozvešali na stromy vo svojom okolí. Popritom sa žiaci naučili nielen to kedy a čím prikrmovať, ale najmä pochopili význam ochrany vtáctva v prírode, ktorej sme všetci neoddeliteľnou súčasťou.
Jesenné dni v prírode sa okrem obdivovania jej farebnosti dajú spestriť aj praktickými a náučnými aktivitami. A tak si naši žiaci z krúžku p.uč. Vaškovej počas víkendovej turistickej túlačky vyskúšali, ako sa dá založiť oheň bez papiera, len s pomocou brezových šupiniek, a zistili aj to, ako dlho sa rozkladá v prírode odpad. Nové poznanie ich určite viedlo k zamysleniu sa nad tým, ako málo niekedy stačí, aby sa prírode narobilo veľa zlého a na dlhé roky. Posolstvo jej ochrany by sa preto nikdy a pre nikoho nemalo stať klišé.
Hoci žijeme dobu obmedzení, nie je to dôvod na to, aby sme obmedzovali aj žiacku šikovnosť. Preto sa naši žiaci stále aktívne zapájajú do mnohých súťaží, ktoré prebiehajú online. Jednou z nich bolo aj okresné kolo olympiády zo slovenského jazyka, v ktorom si 12. novembra otestovala svoje vedomosti aj Nelka Bea Kňazovičová. Ukázala, že okrem športových súťaží sa jej darí aj vo vedomostných a skončila na krásnom 5.mieste, pričom od lepšieho umiestnenia ju delil len čas vypracovania. Úspešných riešiteľov bolo z celého okresu len 9 a nás veľmi teší, že je Nelka medzi nimi. Ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy.
Ako to funguje na hodinách čítania u nás
Žiaci na prvom stupni spoznávali dievčatko Paulínku, plameniaka Slečnu Milerovú a svet plný snívania a fantázie. Snívalo sa supeeeeer. Nechýbali ani naši prváčikovia. Pozorným počúvaním príbehov sa stali všetci prváci, druháci, ba aj štvrtáci, súčasťou Paulínkinho snívania. A že to boli príbehy väčšinou pre dievčatá? Nevadí. Na našich čitateľov- chlapcov čaká zase ďalšia kreatívna čítanka o Pánovi Velikánovi. Ale o tom až neskôr.... No už teraz sa na to tešíme.
Keďže je väčšina športových tried aktuálne v karanténe, makáme počas vyučovania online . V akcii športové triedy 5.A + 7.A.
Žiaci 4.B už vedia, že kopyto je vybrané slovo po P a že je to rohovitý obal na konci prstov niektorých zvierat. Ale že je to aj obuvnícky nástroj, drevená alebo plastová forma, podľa ktorej sa robí obuv, sa na vlastné oči išli presvedčiť do jednej handlovskej obuvníckej dielne s dlhoročnou tradíciou. Pán obuvník Milan Mikle im zanietene porozprával a ukázal, čo všetko sa ukrýva za výrobou vlastnoručne ušitých topánok. Predstavil deťom aj obuvnícke náradie, napr. šidlo, staršie aj nové šijacie stroje a aj svoje vlastné výrobky. Svojmu remeslu sa venuje už mnoho rokov. Práca obuvníka je špecifická, vyžaduje zručnosť a je stále potrebná a žiadaná, pretože topánky sa nosili, nosia a budú nosiť.
Ďakujeme, pán Milan Mikle, za zaujímavé informácie a želáme veľa krásnych topánok!
ODBORNÉ PORADENSTVO, PODPORA A TERAPIA
pre žiakov, rodičov, učiteľov
Školská špeciálna pedagogička: Mgr. Katarína Ivaničová
E-mail: ivanicova.katarina@gmail.com
tel. číslo: + 421 905 235 105
Konzultačné hodiny: od 13:30 hod
Hlavnú náplň mojej práce tvorí:
priama práca so žiakmi so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami v rámci individuálnych intervencií podľa stanoveného rozvrhu v rozsahu 1-2-krát týždenne s cieľom posilniť sebestačnosť dieťaťa vo vzdelávacom procese ako i v ich ďalšom samotnom živote,
poradenstvo a individuálnu podporu s hlavným zameraním na žiakov so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP): hľadanie vhodných metód a foriem vyučovania pre konkrétneho žiaka, participácia na vypracovaní individuálneho vzdelávacieho programu, návrh ďalších opatrení v rámci diagnostiky a ďalšej odbornej starostlivosti v rámci možností školy,
koordinácia pedagogických asistentov, odborné vedenie, informovanie učiteľov a pedagogických asistentov o nových poznatkoch a súčasných trendoch inkluzívneho vzdelávania.
Chceli by ste niečo prekonzultovať alebo sa poradiť?
Pokojne sa môžete sa na mňa obrátiť aj s „maličkými“ otázkami alebo požiadavkami. Máme skúsenosti, že problémy a ťažkosti sa na začiatku riešia jednoduchšie.
Obvyklé témy stretnutí sú orientované na výmenu skúsenosti rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri pôsobení na dieťa, zdolávaní jeho špecifických problémov nielen v edukácii ale i v otázkach výchovného vedenia.
Stretnutie si môžete dohodnúť vopred mailom alebo telefonicky, čas stretnutia stanovíme po vzájomnej dohode.
Prosíme rodičov, aby si skontrolovali platby za stravu za mesiac november. Momentálne už má byť uhradená s variabilným symbolom 1121.
Ďakujeme!
Powered by aSc EduPage