• História

• História základnej školy Mierové námestie je od jej vzniku nerozlučne spätá s basketbalovým hnutím a jeho rozvojom v našom meste. Od otvorenia školy sa v jej telocvični hrala niekoľko rokov federálna 1. liga mužov v basketbale, čo malo pozitívny vplyv aj na záujem školopovinnej mládeže o tento šport.

Počas viac ako 30 ročnej práce s mládežou dosiahli mládežnícke kolektívy celý rad vynikajúcich športových výsledkov v súťažiach o špičkové umiestnenia v rámci Slovenska a bývalého Československa. Brány ZŠ opustili mnohí vynikajúci športovci: Orgler, Lukášik, Smačko, Dušánková (kapitánka majsteriek Európy v r. 1989), Poláková (reprezentantka SR na OH v Soule) a množstvo ďalších, ktorí našli uplatnenie vo vrcholových súťažiach v zahraničí.

Dnes je na škole zriadených 5 športových tried s 10 oddeleniami, kde je sústredených 117 chlapcov a dievčat. Na 1. stupni ZŠ máme zavedený systém športovej prípravy v 2. - 4. ročníku, ktorý navštevuje 60 žiakov. Týmto spôsobom je v súčasnosti do pravidelnej športovej prípravy zapojených približne 177 detí.

Od sezóny 2001/2002 zabezpečuje športovú činnosť žiakov športových tried patronátny športový klub pod názvom Školský basketbalový klub Handlová, ktorý pracuje ako občianske združenie.

V súčasnosti má ŠBK odchovaných viacero reprezentantov - Vojtek, Morávek, Mrviš, ktorí reprezentujú nie len materský klub, ale aj mesto Handlová. ŠBK je 5-násobný majster SR v kategórii žiakov. V sezóne 2008/09 v klube trénuje 8 družstiev, z toho 4 dievčenské. Družstvá štartujú v súťaži krajov Trenčín, Žilina a Banská Bystrica, odkiaľ najlepšie tímy postupujú do finálových turnajov majstrovstiev SR, alebo do ligy kadetov. Družstvá trénujú prevažne v telocvični ZŠ Mierové námestie. Regenerácia je realizovaná na plavárni v Handlovej, resp. formou ozdravných pobytov v prírode.

Členovia ŠBK Handlová majú bezplatný vstup na zápasy extraligy mužov. Finančné zabezpečenie klubu je z vlastných aktivít, príspevku mesta, 2% daní, členského príspevku a príspevku sympatizantov. Členský príspevok v klube je 57 € až 67 € ročne. V prvom rade treba brať do úvahy, že deťom je poskytnutá možnosť využitia času športovou činnosťou. Majú k dispozícii športové objekty školy, športovú halu, plaváreň, poriadame krátkodobé ozdravné pobyty v prírode, lyžiarske kurzy. Žiaci sa môžu sebarealizovať v športovom kolektíve, čo v dnešnej dobe, plnej negatívnych nástrah, je v živote pre mladého človeka určitá záruka, že sa vyberie tou správnou cestou.

Je pravda, že z každého nemôže byť reprezentant, ale pocit, že ste svojmu dieťaťu ponúkli možnosť, akú nemá každý, stojí za to.

Tréneri ŠBK: Norbert Mrviš
          Milan Linkeš
          Ondrej Haviar
          Peter Kočiško