• Rodičia detí, ktorých  dieťa dovŕši do 31. 8. 2024 šesť rokov, stoja pred dôležitým rozhodnutím, na ktorú školu zapísať svoje dieťa. Nie je to ľahká úloha a určite každý dobrý rodič zodpovedne zvažuje, čo bude pre jeho dieťa najlepšie.

Touto cestou sa o vašu priazeň uchádza i naša Základná škola na Mierovom námestí v Handlovej. S hrdosťou nesieme tento názov, pretože svojich žiakov vedieme  v skutočne bezpečnom, priateľskom a mierovom prostredí pod vedením erudovaných pedagogických zamestnancov. Ponúkame vám niekoľko informácií, ktoré môžu byť nápomocné pri vašom rozhodovaní. Môžeme zodpovedne a profesionálne garantovať, že deti zverené do našej starostlivosti tvarujeme a zušľachťujeme, ako  to najvzácnejšie, čo nám s dôverou zverujete. Počas rokov plynulého fungovania našej školy cítime podporu rodičov, ktorí vedia, že zápisom do našej školy urobili dobrý krok pre budúcnosť svojho dieťaťa.

Vstup dieťaťa do základnej školy považujeme za dôležitú životnú zmenu. Zaškolenie je jedným z najdôležitejších životných medzníkov. Vstupom do školy sa zásadne mení spôsob života dieťaťa. Školské dianie ovplyvní jeho život na dlhý rad ďalších rokov a vôbec nie je zanedbateľné, aké skúsenosti počas týchto rokov nadobudne. Hrová činnosť, ktorá bola v predškolskom období dominantnou, ustupuje do pozadia a do popredia sa dostáva činnosť učebná.

Vyučovanie detí v primárnom vzdelávaní prebieha v priestranných triedach vybavených modernou technikou. Každá trieda disponuje interaktívnou tabuľou, dataprojektorom, počítačom pripojeným na internet, čo výrazne prispieva k efektivite i atraktívnosti edukačného procesu.

Pre úspešný školský začiatok je potrebné, aby dieťa, ktoré nastupuje do školy bolo zrelé. Pod pojmom školská zrelosť rozumieme telesnú, duševnú, spoločenskú a výchovnú vyspelosť dieťaťa. Deti, ktoré vstupujú do prvej triedy, by mali dokázať samostatne pracovať, byť trpezlivé, sedieť v triede na určenom mieste, plniť školské povinnosti. Mali by sa vedieť podriaďovať pravidlám a nadväzovať nové kontakty so spolužiakmi. Takéto deti sú pripravené na úspešný školský začiatok a môžeme o nich povedať, že sú zrelé.

Iste sa zamýšľate, či je vaše dieťa všestranne pripravené na vstup do školy a preto vám predkladáme zoznam zručností, ktoré by mal budúci žiačik zvládnuť. Ak zoznam menovaných zručností ešte nie je zvládnutý, nie je žiadny dôvod na paniku.

Každý sa vyvíja svojím individuálnym tempom, každý sme iný, niekto je dobrý v tom a ten zas v inom, čo je dnes ťažké, zajtra bude hračkou ... všetko má svoj čas.

Nič netreba tlačiť nasilu. Akceptujeme individualitu dieťaťa.

Prvák by mal ovládať (Zdroj: www.iedu.sk):

• samostatne sa obliecť a obuť
          • pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi
          • samostatne sa najesť
          • samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.
          • správne vyslovovať všetky hlásky
          • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach
          • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách
          • spočítať predmety do „päť“
          • interpretovať obsah krátkej rozprávky
          • poznať naspamäť detskú pesničku alebo básničku
          • kresliť pevné a neroztrasené línie
          • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď. postava je anatomicky správne rozložená)
          • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
          • poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová atď.)
          • orientovať sa v priestore, vie, kde je „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“

Samotný deň zápisu neslúži na diagnostiku, či je vaše dieťa zrelé na nástup do školy. Ak je vekovo vyhovujúce, touto otázkou ste sa iste zaoberali dostatočne včas pred zápisom a komunikovali s ich učiteľmi.  V  prípade vyslovenia pochybností o zrelosti dieťaťa je vhodné  navštíviť Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú zrelosť môže sa jeho zákonný zástupca rozhodnúť o odložení začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok (viď Informácie k odkladu).

Ste srdečne očakávaní a vítaní!

Tešíme sa na vás !