• Zápis prváka žijúceho v zahraničí

• Budete mať školáka a žijete v zahraničí? Zápis do slovenskej školy je pre vás povinný.

Zákon určuje rodičovi povinnosť zapísať každé dieťa, ktoré má trvalý pobyt na Slovensku a dosiahlo školopovinný vek, do základnej školy na území Slovenska, bez ohľadu na to, kde aktuálne dieťa žije. Táto povinnosť sa teda vzťahuje na všetkých rodičov detí, ktoré dovŕšia do 31. augusta daného roku 6 rokov. Výnimkou je, ak má dieťa dvojité občianstvo, teda je občanom dvoch krajín. Vtedy má rodič dieťaťa právo rozhodnúť, v ktorej krajine bude dieťa navštevovať základnú školu.

Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v spádovej škole, teda tam, kam je dieťa zaradené podľa školského obvodu. Môže zapísať dieťa aj inú ako kmeňovú školu, avšak prijatie žiaka na takúto školu je na rozhodnutí riaditeľa. Súčasne rodič požiada riaditeľa školy o povolenie plniť povinnú školskú dochádzku v zahraničí za podmienok podľa § 25 školského zákona prostredníctvom žiadosti.

• Zapísať dieťa do školy môžete aj na diaľku

Nemôžete prísť v termíne zápisu na Slovensko? V takom prípade môžete splnomocniť inú osobu, aby túto povinnosť vykonala vo vašom mene.

Splnomocnená osoba sa na zápise preukáže:

• rodným listom dieťaťa

• splnomocnením od zákonného zástupcu        dieťaťa

• občianskym preukazom

Zákonný zástupca následne musí písomne požiadať riaditeľa skoly o povolenie navštevovať základnú školu v zahraničí.  Žiadosť musí obsahovať:

1. meno, priezvisko dieťaťa
            2. bydlisko dieťaťa
            3. rodné číslo dieťaťa
            4. názov a adresu školy, ktorú bude dieťa v zahraničí navštevovať

V prípade, že sa dieťa bude v zahraničí zdržovať dlhodobo, mali by ste uviesť aj predpokladanú dĺžku pobytu v zahraničí a adresu bydliska v zahraničí.

• Zápisy až v apríli
          • V súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona č. 188/2015, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, sa uskutočnili niektoré zmeny ohľadom plnenia povinnej školskej dochádzky a prijímania na základné vzdelávanie. Od roku 2015 sa termín zápisu zmenil a posunul na neskôr. Po novom zápisy detí prebiehajú od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku. Presný termín zápisu určuje zriaďovateľ školy a býva zverejnený na webových stránkach škôl.

Po zápise žiaka do školy má zákonný zástupca ešte povinnosť dokladovať jeho štúdium. Zákonný zástupca žiaka do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu v zahraničí. Zákonný zástupca žiaka predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní aj naďalej.

• Preskúšanie už nie je povinné každý rok
          • Už nie je povinnosťou žiaka vykonať každoročne komisionálne skúšky z vyučovacích predmetov. Nová úprava ponúka žiakovi možnosť byť preskúšaný na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu. V žiadosti sa uvedú konkrétne ročníky, za ktoré by sa mali skúšky vykonať. Termín skúšok závisí od dohody školy a rodičov žiaka najneskôr 15 dní pred ich konaním. To, čo bolo do 1. septembra 2015 povinnosťou, dnes rezort školstva ponúka ako možnosť na báze dobrovoľnosti. Pokiaľ má rodina v pláne vrátiť sa späť na Slovensko a dieťa zaradiť do školy, deti vykonajú komisionálne skúšky. Vykoná ich z predmetov, ktoré určí riaditeľ školy (najmä zo slovenského jazyka, prípadne dejepisu či geografie).Podľa ich výsledkov riaditeľ zaradí školáka do príslušného ročníka.

• Nesplnenie povinnosti
          • V prípade, že dieťa i rodičia sú občanmi SR a nezapíšu dieťa po dosiahnutí veku začatia povinnej školskej dochádzky do základnej školy na Slovensku, porušia zákon a mali by to čo najskôr napraviť. Najlepšie je osloviť riaditeľa niektorej ZŠ na Slovensku a dohodnúť sa s ním, aby dodatočne dieťa zapísal. Táto škola potom bude pre dieťa kmeňovou a na nej bude vykonávať skúšky.