Žiaci 6. A, 6. B aj 6. C triedy spoznávali na hodinách literatúry múdrosť našich predkov, ktorá sa uchovala v pranostikách. Mnohé pranostiky si vysvetlili, urobili kvízy a zamysleli sa aj nad skutočnosťou, ktorú priniesla dnešná doba. Mnohé z pranostík strácajú v našich zemepisných šírkach význam, a to v dôsledku globálneho otepľovania.
Výslednou prácou o pranostikách bol ľudový kalendár, ktorý žiaci vytvorili. Nevyužili žiadnu modernú techniku spracovania, ale všetko napísali, nakreslili, nalepili a precvičili svoju zručnosť i kreativitu.
Niektoré z prác si môžete pozrieť na fotografiách.
Ľudové kalendáre
- 11
Lovci baktérií a vírusov idú znovu do akcie
Lovci baktérií a vírusov idú znovu do akcie
Hygiena je teraz dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Učíme sa o tom odmalička a v tomto období si to pripomíname častejšie. Školám na Slovensku, a aj tej našej, v tom pomáha firma Domestos. Poučne a zábavne. Súťažné aktivity sme zahájili prvým kolom. V ňom deti dokázali, že umývanie rúk je dôležité a treba si ich vedieť umývať pomaly a dôkladne. Nie je to žiadna sranda, aj keď natieranie dlaní temperovou farbu a jej precízne zmývanie presným postupom pripomínalo vedecký pokus. Dúfame, že si na to deti spomenú vždy, keď budú stáť pred umývadlom.
6
Odhlásenie dieťaťa z obedov
Vážení rodičia,
v prípade, že Vaše dieťa má nariadenú karanténu alebo je choré, prosíme Vás, nezabudnite Vaše dieťa odhlásiť z obeda u p. Madajovej, vedúcej školskej jedálne, na tel . č. 046/5475 332.
Ďakujeme.
EKOPOSTER
Stihli sme to!
Kým bola škola ešte pre žiakov otvorená, stihli naše šikovné výtvarníčky z druhého stupňa pod vedením p.uč. Beáty Markovej dokončiť postery do celoslovenskej súťaže vo výtvarnej tvorbe kolektívov s názvom EKOPOSTER. Cieľom súťaže je podnecovať myslenie žiakov, aby videli, mysleli a konali ekologicky a výtvarne stvárnili svoje názory na stav životného prostredia vo svojej krajine i za hranicami a spôsoby jeho zlepšovania. Okrem toho takáto práca podporuje kolektívnu prácu žiakov. A že máme v škole naozaj dobré výtvarné tímy, vidieť aj z nádherných posterov. Vytvorili ich:
1.tím – Nádej nikdy neumiera – Karin Strižencová, Š. Schlencová, B. Balážová
2.tím – Už aj v rozprávke – B. Hanešová, D. Kyjaková, P. Vicianová, Z. Kechanová
3.tím – Túžba po živote – T. Botková, E. Gatialová, N. Chrenovská, K. Kóšová
4. tím – Planéta sa nám mení pred očami (koláž) – M. Klátiková, V. Koreczová
+ individuálna práca - Takto nám život preteká – P. Halászová
Veríme, že tieto výnimočné ekodiela zapôsobia aj na porotu a dievčatám už teraz ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy.
Halloweenska „dupľa“
Halloweenske masky na vyučovaní sa stali už v našej škole tradíciou. A aj keď si deti počas halloweenovského dňa najviac užívajú svoju hviezdnu premenu, nezabúdajú si hovoriť ani o tejto tradícii, ktorá k nám prišla z anglicky hovoriacich krajín. Tento rok si prvostupniari v rámci maskovania užili aj netradičnú dupľu: vymyslenú masku a povinnú masku, teda rúško. Taký „koronahalloween“ má predsalen svoje čaro.
11
Piatkové stretnutia s Ikabogom
Už druhý mesiac sa každý piatok žiaci v 4.A usadia na koberec vo svojej triede a netrpezlivo čakajú na nové príbehy. Do mestskej knižnice sú brány zatvorené, ale brána internetu je stále otvorená. A vďaka nej a šikovnej pani učiteľke mali možnosť čítať super knižku ešte pred jej vydaním na Slovensku. Ide o napínavý príbeh svetoznámej rozprávačky J. K. Rowlingovej, autorky kníh o Harrym Potterovi. Príbeh o sile pravdy, nádeje a priateľstva pod názvom IKABOG.
A tu je malá upútavka: „Všetci rozumní obyvatelia Blahobytia vedeli, že Ikabog je iba legenda na strašenie neposlušných detí. Legendy sú však zvláštne, pretože niekedy začnú žiť vlastným životom.“
Súčasťou tejto aktivity bolo aj ilustrovanie jednotlivých kapitol a zaslanie kresieb do redakcie. Úlohu malí výtvarníci splnili a my veríme, že sa ich dielka budú redakcii páčiť rovnako ako nám.
5
Odhlásenie dieťaťa z obedov
Vážení rodičia,
v prípade, že Vaše dieťa má nariadenú karanténu alebo je choré, prosíme Vás, nezabudnite Vaše dieťa odhlásiť z obeda u p. Madajovej, vedúcej školskej jedálne, na tel . č. 046/5475 332.
Ďakujeme.
Usmernenia k nástupu žiakov do školy po testovaní
- Ak dieťa, žiak alebo zákonný zástupca obdrží pozitívny výsledok antigénového testu (alebo ho obdrží osoba, s ktorou žije v spoločnej domácnosti), ostáva v povinnej 10-dňovej izolácii. V tomto prípade žiak nenavštevuje školu prezenčne.
- Ak je žiak v povinnej 10-dňovej izolácii z dôvodu svojho pozitívneho výsledku alebo pozitívneho výsledku testu člena jeho domácnosti, zákonný zástupca informuje lekára podľa § 1 ods. 2 písm. b) vyhlášky č. 15. Zákonný zástupca oznamuje škole povinnú izoláciu žiaka a informuje, či sa žiak zúčastní dištančného vzdelávania. Ak sa žiak dištančného vzdelávania nezúčastňuje, škola ho eviduje ako neprítomného. Pri návrate do školy po ukončení 10 -dňovej povinnej izolácie odovzdáva zákonný zástupca škole potvrdenie od lekára.
- V prípade negatívneho výsledku testu podľa § 1 ods. 2 písm. a) a § 2 ods. 2 písm. a) vyhlášky č.16 Úradu verejného zdravotníctva z 30. októbra 2020 je možné vstúpiť do vnútorných a vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia až po tom, ako sa osoba preukáže potvrdením o negatívnom výsledku testu. Podľa § 1 ods. 3 a § 2 ods. 3 vyhlášky č. 16 je riaditeľ alebo ním poverený zamestnanec oprávnený požadovať od osoby vstupujúcej do vnútorných alebo vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia preukázanie sa negatívnym výsledkom testu alebo potvrdenie o výnimke podľa vyhlášky č. 16.
- Zákonný zástupca, ktorý sa nevie preukázať negatívnym výsledkom testu, podľa vyhlášky č. 16 nemôže vstúpiť do vnútorných a vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia. MŠVV a Š SR v tomto prípade odporúča, aby zákonný zástupca neumiestňoval dieťa do školy na najbližších 10 kalendárnych dní. Pokiaľ ide o zákonného zástupcu žiaka základnej školy, ministerstvo odporúča zákonnému zástupcovi ospravedlniť žiaka z vyučovania na 5 za sebou nasledujúcich vyučovacích dní. V tomto prípade ide o 3., 4., 5. november a 10. a 11. november 2020. Pri návrate do školy po viac ako troch dňoch predkladá zákonný zástupca vyhlásenie o bezinfekčnosti.
- Žiaci prvého až štvrtého ročníka základnej školy, ktorý sa nezúčastnil testovania, majú podľa § 1 ods.2 písm. f) a q) vyhlášky č. 16 povolený vstup do školy aj bez preukázania negatívneho výsledku testu. Pri návrate do školy po viac ako troch dňoch predkladá vyhlásenie o bezinfekčnosti.
Športová príprava pokračuje ONLINE.
V poobednajších hodinách budú prebiehať pravidelné ONLINE tréningy pre všetky basketbalové triedy. Kompletný harmonogram a heslá na aplikáciu ZOOM nájdete na FB ŠBK Handlová.
👉Kategórie U11 - U13 /5. - 7.ročník/
Utorok 17:00
Štvrtok 17:00👉Kategórie U14 - U16/8. - 9.ročník/
Utorok 15:00
Štvrtok 15:00
Nástup žiakov do školy po testovaní
Zákonný zástupca žiaka, ktoré navštevuje základnú školu predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do základnej školy Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti.
V prípade pozitívne testovanej osoby sa nariaďuje tejto osobe aj osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti povinná10-dňová izolácia. Ak žiak alebo zákonný zástupca obdrží pozitívny výsledok antigénového testu (alebo ho obdrží osoba, s ktorou žije v spoločnej domácnosti), ostáva v povinnej 10-dňovej izolácii. V tomto prípade žiaci nenavštevujú školu prezenčne.
Šarkan prianí
Nielen dospelí, ale aj deti si uvedomujú náročné obdobie, ktorým momentálne prechádzame. Každý jeden z nás má túžbu v týchto chvíľach niečo zmeniť. V poslednom čase sa všetci snažíme plniť pokyny a usmernenia. A práve z tohto dôvodu sa rozhodli deti z 2. B vyjadriť svoje túžby. S pani učiteľkou triednou vytvorili čarovného šarkana, na ktorého chvost nalepili svoje skromné priania a poslali ho symbolicky po vetre do sveta. A čo si priali? Jednoduché veci, ktoré v iných chvíľach berieme so samozrejmosťou, ale dnes nám chýbajú. Deti si priali, aby zmizol COVID - 19, aby nemuseli nosiť rúška, aby mohli bez obmedzenia chodiť von, aby mohli športovať, naháňať sa a stretávať sa s priateľmi, s rodinou .... . Najväčším prianím však bolo zdravie pre všetkých ľudí.
3
ZMENA VYUČOVACIEHO PROCESU
Vážení rodičia!
Z rozhodnutia Vlády SR a podľa usmernení vydaných MŠVVaŠ sa bude na 1. stupni ZŠ od 26.10.2020 (pondelok) do 27.11.2020 (piatok) vyučovať prezenčne. Nástup žiakov do školy je podľa časového rozpisu. Žiaci sa budú učiť vo svojich triedach. Vyučovanie bude prebiehať podľa BEŽNÉHO rozvrhu so skrátenou obednou prestávkou.
- 7,45 – 8,30 h
- 8,40 – 9,25 h
- 9,40 – 10,25 h
- 10,35 – 11,20 h
- 11,30 – 12,15 h
- 12,25 – 13,10 h
Žiaci 2. stupňa sa vyučujú od 26.10.2020 (pondelok) do 27.11.2020 (piatok) dištančnou formou cez portál Bezkriedy.sk.
Ranný Školský klub detí bude otvorený od 6,00 h do 7,15 h a poobedný po skončení vyučovania do 15,30 h.
Školská jedáleň bude v prevádzke len pre žiakov 1. stupňa (podľa časového rozpisu), pedagógov a zamestnancov školy. Žiakom 2. stupňa nie je umožnené stravovanie.
Októbrové nástenky
Súťaž o TOP triedu 2020/2021 v októbri pokračovala kreatívnou úlohou. Triedne kolektívy v nej mali za úlohu vytvoriť nástenku, resp. výzdobu triedy s tematikou svetových a medzinárodných dní, ktoré si pripomíname v októbri. Cieľom aktivity nebolo len spojiť triedne sily, rozdeliť si úlohy a spoločne pracovať na jednom cieli, ale sa popri práci niečo nové a zaujímavé dozvedieť o jednotlivých dňoch. V polovici októbra sme sa už tešili z originality a pestrosti násteniek. Osobitne oceňujeme, že z nich cítiť žiacku (nie učiteľskú) prácu a v neposlednom rade aj kúsok detskej duše.
9
Cestovanie vesmírom
- 4
Jesenné variácie
Jesenné variácie v školskom klube detí
„Jeseň, pani bohatá“ je obdobím, kedy si žiaci v školskom klube detí pripomenuli Svetový deň ovocia, Mesiac úcty k starším aj svoj vzťah k tomuto ročnému obdobiu. Vytvárali obrázky z gaštanov a prírodného materiálu, súťažili o najväčší počet vyrobených minišarkanov a v triedach ožili tekvičky ako zvieratá.
1. OVO-deň si žiaci pripomenuli hádankami, tajničkami a spoločne si v oddeleniach vyrobili veľké ovocie, ktoré zdobí školskú jedáleň.
2. Počas slnečných dní sa školský areál zmenil na „galériu“ gaštanových obrázkov.
3. Žiaci z jednotlivých oddelení súťažili vo výrobe šarkaníkov, z ktorých vytvorili maxichvost pre šarkana. Jeho dĺžka bola 58,21 m a tvorilo ho 701 ks šarkanov.
4.Tekvicové zvieratká tvoria jesennú výzdobu každého oddelenia.
Žiaci sa s radosťou zapájali do jesenných aktivít v školskom klube detí, za čo boli odmenené zdravou výživou zo školskej jedálne.
27
Dotyk s literárnou históriou
Čítať viac ako 170 rokov staré literárne diela je pre dnešnú mládež väčšinou rovnaké utrpenie ako niekoľko dní bez sociálnych sietí či mobilu. Niekedy však stačí jeden správny ťah a už tie deti „máte“. Odrazu zbystria, sledujú so zatajeným dychom, počúvajú a úplne dobrovoľne sa vnárajú do minulosti. Pýtate sa, vďaka čomu? Vďaka (ne)obyčajnej starej knižke. Zažltnutej, obhorenej, spolovice rozpadnutej. Vďaka 100 rokov starému vydaniu Sládkovičovej Maríny, ktoré pani učiteľka priniesla ôsmakom na hodinu literatúry. S úctou a rešpektom si žiaci knižku brali do rúk, voňali ju, pýtali sa na jej pôvod, opatrne v nej listovali, čítali a rozoberali ukážky. Rukami sa dotýkali jej strán a srdcom i rozumom zase literárnej histórie, ktorá im bola odrazu bližšia ako inokedy. Je jedno, koľko peňazí by za ňu bol ochotný zaplatiť nejaký zberateľ. Nie je na predaj. Pritiahla predsa pozornosť a záujem mládeže. A to je dnes v škole na nezaplatenie. :)
2
Zdravej výžive sa medze nekladú
V súčasnej dobe obmedzení sa ešte vždy nájde dosť oblastí, v ktorých sa obmedzovať nemusíme. A jednou z nich je určite aj zdravá výživa, ktorej svetový deň pripadol tento rok na 16.októbra. A ani detskej tvorivosti sa obmedzenia netýkajú. Tá potrebuje lietať a slobodne žiť. Tak sme to využili, spojili príjemné s užitočným a urobili si pestrofarebný deň. O vitamínoch a s vitamínmi.
Všetko sa začalo zodpovednou prípravou. Rodinné tímy vytvorili doma zo zeleniny a ovocia figúrky, zvieratká alebo predmety podľa vlastnej fantázie. Na druhý deň sa nimi zaplnili triedy. A teda, bolo veru čo obdivovať! Fantázia mala doma naozaj zelenú. Ďakujeme, milí naši rodičia, že ste svoje deti podporili a pomohli ste im vytvoriť nádherných zdravých kamarátov. Pestrosť, originalitu a kvalitnú ručnú prácu ocenili aj pani učiteľky. Do zdravého denného menu primiešali niektoré triedy aj jogurtové dobroty a bylinkové čaje. A potom prišla malá-veľká úloha: "Čo ste si pripravili, to si aj spapajte, imunitu si vybudujte."
Zjesť alebo len ochutnať zdravé potraviny však nie je pre mnohé deti vôbec jednoduché. Ak sa však s láskou pripravujú, krásne a veselo naservírujú a navyše sa deti pri ich jedení navzájom povzbudzujú, ide to určite ľahšie. Hm, taká správna detská partička vie mať naozaj čarovnú silu. :)
28
Desiatový semafor
Nie je semafor ako semafor. A predsa majú všetky čosi spoločné. Farby, ktorými nás buď zastavujú, držia v strehu, alebo nás pustia ďalej. A presne tak je to aj v prípade nášho DESIATOVÉHO SEMAFORA – projektu, ktorý sme na prvom stupni odštartovali ešte koncom septembra. Je zameraný na zdravú výživu našich žiakov. Jeho pointa je jednoduchá, ale pritom veľmi silná a s jasným posolstvom. Viesť deti k tomu, aby o jedle a zdravej strave rozmýšľali a vyberali si tie správne potraviny. „Pilotné testovanie“ semaforu prebehlo v 2.A ešte začiatkom októbra (preto foto bez rúšok). Každé ráno si deti samy zhodnotili zloženie svojej desiatej. Podľa neho si z troch semaforových farieb vybrali jednu. Prehreškárom s nezdravou desiatou patrila červená karta. Po oranžovej siahli žiaci s desiatou, ktorej zloženie ešte nevedeli presne posúdiť. No a zelená karta, tá bola pre tých, čo si v desiatovom boxe priniesli samé zdravé veci. Sila kolektívu a túžba po „magickej“ zelenej karte viedla deti k tomu, že si každý deň pripravili niečo zdravšie. V krátkej dobe dosiahla trieda úžasné výsledky, a tak sme mohli projekt s nadšením spustiť na celom prvom stupni. A dnes? Dnes už naši malkáči „semaforujú“ ostošesť. Odštartovali v rámci Svetového dňa výživy a majú jasný cieľ: vyhrať. Vyhrať nielen zdravšie "JA" vďaka správnemu stravovaniu, ale aj odmenu od pani riaditeľky - parádny darčekový kôš plný zdravých pochúťok. Mňam. :)
7
Deň čaju a liečivých bylín
V rámci Týždňa zdravej výživy sa 4. C zmenila na jeden deň na čajovňu. Deti si priniesli vlastné šálky a navarili si spolu s pani učiteľkou bylinkový čaj. Zistili, ako chutia materina dúška, baza čierna, medovka a mäta. A tiež, ako nádherne voňajú. A pravdaže, že sú zdravé a občas nám chutia aj bez cukru. Pri šálke čaju strávili štvrtáci pekné chvíle a posilnili svoju imunitu.
2
Zmena organizácie vyučovania športových tried
Z organizačných dôvodov sa športová príprava vyučuje podľa platného rozvrhu športových tried v dvojhodinových blokoch. Rozvrh je zverejnený na stránke školy v záložke "O škole, Športová trieda, rozvrh".