✅Základná škola na Mierovom námestí má od januára tohto roka novú pracovnú pozíciu recepčnej – informátorky. V rámci handlovských škôl ju zriadila ako vôbec prvá. „Túto pozíciu sme potrebovali. V minulosti bola delegovaná na rôznych zamestnancov, no nebola zjednotená v jednom človeku. Chýbala nám osoba na prvý kontakt. Keď niekto prišiel, nemal sa na koho obrátiť,“ opisuje dôvody vzniku nového miesta riaditeľ školy Dominik Makva. Vôbec prvou recepčnou sa stala Ingrid Kamodyová, ktorá sa vrátila do známeho prostredia. V školskom zariadení pracovala 16 rokov ako upratovačka, skončiť však musela kvôli zdravotným problémom. Na novú pozíciu sa hlásila už ako čiastočný invalid. „Recepcia bola zriadená ako chránené pracovisko. Takýmto spôsobom sme začali pracovať aj s úradom práce,“ vysvetľuje Makva.„Tešila som sa, že som sa mohla vrátiť do zamestnania, kde som pracovala takú dlhú časť svojho života,“ hovorí o návrate do školského zariadenia Kamodyová. Výhodou pre ňu bolo, že už pri nástupe poznala nielen zamestnancov, ale aj systém a priestory.Ako recepčná a informátorka v jednej osobe má na starosti drobné administratívne práce, elektronickú komunikáciu, prijíma hostí, ale pomáha aj rodičom: „Keď prídu, zavolám im triedneho učiteľa, pomáham deťom, spolupracujem so zamestnancami, vybavujem poštu alebo vydávam kľúče,“ opisuje svoju pracovnú náplň. „Je taký prostredník medzi učiteľom a rodičom alebo inými ľuďmi, s ktorými pracujeme. Pomáha tak zjednocovať celý proces,“ dopĺňa ju riaditeľ. Novú pozíciu si pochvaľujú aj samotní učitelia. „Hodnotia to veľmi pozitívne, pretože sa im odbremenila rôzna administratíva či prvé kontakty s rodičmi, ktorí prišli počas dňa, takže sa môžu naplno venovať učeniu,“ pokračuje Makva.Spokojná s miestom, ktoré pomáha deťom, zamestnancom aj rodičom, je aj Kamodyová: „Som vďačná, že mi škola ponúkla takúto príležitosť aj s mojím zdravotným stavom,“ dodáva.
✅Na Mierovom námestí pritom nejde o jedinú novinku, ktorou sa môže pochváliť. V rámci modernizácie priestorov sa žiaci namiesto šatní dočkali vlastných skriniek. „Prvý stupeň už máme kompletný a postupne ich zavádzame aj na druhom stupni. Každé dieťa tak bude mať svoju skrinku, ktorú si môže zamknúť,“ hovorí riaditeľ.
✅Okrem toho škola zriadila kamerový systém aj vo vnútorných priestoroch školy a zlepšila sa aj spolupráca s mestským basketbalovým klubom. Podľa Makvu sa vzájomne dopĺňajú nielen akciami, ale aj spoločnými aktivitami a čiastočne aj finančne.
✅Poslednou novinkou je druhý cudzí jazyk – angličtinu po rokoch doplnila nemčina. „Handlová má dlhú históriu spojenú s nemeckým odkazom. Myslím si, že je dobré vrátiť sa k tejto možnosti. Pokiaľ ju máme, je dobré ju využiť,“ dodáva na záver riaditeľ.
Mgr. Elena Dobišová